10 yıl önce boşandılar! Eski eşten yeni hayat

İzmir’de işletmecilik yapan bir çocuk babası Can Şay’a (58), geçtiğimiz nisanda karın şişliği yakınması ile gittiği hastanede karaciğer yetmezliği ile birlikte karaciğer kanseri tanısı konuldu. Şeker ve yüksek tansiyonu da olduğunu belirten Şay, makus bir sürpriz olarak karşısına çıkan karaciğer sirozu ve tümörü teşhisleriyle şaşkına dönerken, tedavi için çabucak harekete geçti. Bir üniversite hastanesinde girişimsel usulle karaciğerdeki tümör küçültülmeye çalışılan Şay, karaciğer nakli olmaya karar vererek Kent Hastanesi’ne başvurdu. Hastalandığı birinci günden itibaren süreçlerde yanında olan oğlu Alpay’ın (12) annesi, eski eşi Bahar Azak istekli verici oldu. Can Şay’a tek vericisi olan Bahar Azak’ın karaciğerinin uygun olduğu belirlendi. Fakat ayrılıklarının üzerinden 10 yıl geçen çift Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu’na girmek zorunda kaldı. Suradan vize çıkınca da nakil geçtiğimiz 6 Eylül’de gerçekleşti. İzmir Kent Hastanesi Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Kısmı Kurucu Lideri Prof. Dr. Murat Kılıç, Doç. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Rasim Farajov, Opr. Dr. Zaza Iakobadze, Doç. Dr. Mert Akan, Uzm. Dr. Alihan Pirim ve Uzm. Dr. Özgür Bolat’tan oluşan grubun gerçekleştirdiği nakil başarılı geçti.

Prof. Dr. Murat Kılıç, “Can Şay karaciğer sirozu tabanında karaciğer kanseri gelişmiş bir hastamız idi. 4 ay evvel karaciğer yetmezliği gelişen ve yemek borusundaki varislerin kanaması nedeniyle ağır bakıma alınmıştı ve karaciğer nakli olmasa günler, haftalar içinde kaybedilmesi kelam konusuydu. Kadavra organ düşüncesi göze alındığında canlı vericiden vaktinde nakil olmasa ömür bahtını kaybedecekti. Bu kaidelerde nakil oldu. Hem verici olan eski eşinin hem de kendisinin sıhhat durumu yeterli. Hasta artık denetim programımızda” dedi.

“İKİMİZ AMELİYATTAYKEN OĞLUMUZ DIŞARIDA YALNIZDI”

Boşandığı eşi Can Şay’ı kanamalı bir halde hastaneye yatırdıklarını, durumunun çok ağır olduğunu belirten Bahar Azak, “Biz 10 yıl evvel boşandık fakat düşman kardeş olmadık. Rahatsızlığını en başından beri biliyordum ve hiç düşünmeden donör olacağımı söyledim. İnsan hayatı o kadar ucuz değil, çocuk olsun, tanımasam da veririm. Can ayrılmış olsak da hayatımın bir modülü. Sıkıntı olan biz ameliyattayken çocuğumuz yalnızdı. Süreç beklediğimden daha güzel geçti. Çabuk toparladım, şanslıydık. Daha güç süreçler bekliyorduk. Can’ın durumu çok ağırdı. Tabipler çok umutsuzdu, ben bir umut varsa bile hazır olduğumu söyledim. Açıkçası Can’ın ağır bakımdan çıkmasını bile beklemiyordum. Emeğimin boşa gitmediğini görmek çok hoş. Çok ümitsizlikle girdik, çok memnunlukla çıktık” diye konuştu.

“DOKTORLAR DURUMUMDAN HİÇ UMUTLU DEĞİLDİ”

Kanamalı halde Kent Hastanesi’ne yatırıldığı 2 Eylül günü annesi Serpil Derici’yi kaybettiğini lakin cenazesine bile katılamadığını belirten Can Şay, “Annemi kaybetmenin kederini yaşarken kan kusuyordum. Ağırlaşmıştım. Hekimler durumumdan hiç umutlu değildi. Kadavra bekleme üzere bir vaktim yoktu. Nakil dendiğinde Bahar veririm dedi. Diğer donör de yoktu. Uygun çıkması talih. Bugün hayattayım. Bahar sayesinde. Teşekküre sözler yetmiyor. Sözler kifayetsiz” tabirlerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir