2022: Erdoğan’ın U dönüşü yılı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022’de en büyük diplomasi atağı U-dönüşleri oldu…

Yıllardır bağların kopuk olduğu Suudi Arabistan, Mısır, Suriye ve İsrail ile ekonomik krizin derinleştiği ve seçimlerin yaklaştığı bir devirde olağanlaşma adımlarının atılması dikkat çekti.

Mavi Marmara krizi, Türkiye’nin İsrail büyükelçisine yapılan alçak koltuk skandalı üzere olayların akabinde bağlantıların donma noktasına geldiği İsrail ile olağanlaşma adımları bu yıl atıldı. Bilhassa İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un atakları sayesinde iki ülke ortasında olağanlaşma başladı.

Herzog’un Ankara’da Erdoğan ile görüşmesi iki ülke bağları için kritik bir ehemmiyete sahip.

Mart ayında tarihi bir sayfa açıldı ve İsrail Cumhurbaşkanı Herzog Türkiye’ye geldi. Herzog ve heyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşürken bu ziyaretten sonra iki ülke ortasında müspet iletiler art geriye geldi.

Yılın son günlerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen kabulde İsrail Büyükelçisi Irit Lillian, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a itimat mektubunu takdim etti.

Erdoğan Eylül ayında New York’ta da periyodun başbakanı Yair Lapid ile bir ortaya geldi. Bu görüşmelerin akabinde ise iki ülke büyükelçi atamalarını yaptı.

SUUDİ ARABİSTAN’LA KARŞILIKLI ZİYARETLER

Bu yılın en keskin dönüşü ise Suudi Arabistan’la gerçekleşti… Muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın 2018 yılında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda ömrünü yitirmesi sonrasında gerilen ipler bu yıl yumuşadı.

Erdoğan, Nisan ayında Selman ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yıl Suudi Arabistan’a giderek daha evvel Kaşıkçı cinayetinde suçladığı Riyad idaresiyle bir ortaya geldi. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile Nisan ayında bir ortaya gelen Erdoğan Haziran ayında Selman ve heyetini ağırladı.

Erdoğan Haziran ayında Selman’ı Ankara’da ağırladı.

Bu görüşmelerde ekonomik iş birliği ile ilgili adımlar atıldı. İki isim Kasım ayında da G20 Zirvesi’nde bir ortaya geldi.

DÜNYA KUPASI’NDA TOKALAŞMA

Bu yılın en değerli etkinliklerinden biri ise Katar’da düzenlenen Dünya Kupası oldu… Dünya Kupası’nın açılış merasimine katılan ve final maçını da yerinden izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan tekrar yaptığı atılımlarla gündem oldu.

20 Kasım’da Erdoğan, Mısır lideri Sisi ile bir ortaya gelmiş ve tokalaşma pozu milletlerarası kamuoyunda gündem olmuştu.

Turnuvanın açılış merasimine katılan Erdoğan, Mısır’daki Müslüman Kardeşler rejimini devirdiği için kendisine “Darbeci Sisi” dediği Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile ayaküstü görüştü. 2013’te meydana gelen askeri darbe sonrasında Erdoğan Sisi’ye “tiran”, “katil” ve “darbeci” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık kullandığı Rabia da o devirde ortaya çıkmıştı.

YILIN SON SÜRPRİZİ: SURİYE

Yılın son sürprizi ise Türkiye ile Suriye ortasında resmi görüşmelerin başlamasıyla oldu… 10 yılı aşkın bir müddettir tansiyonun yüksek olduğu ve askeri operasyonların da gerçekleştiği iki ülke ortasında 11 yıl sonra Suriye ile birinci resmi temas yılın son haftasında geldi.

Daha evvel de iki ülke ortasında kapalı kapılar gerisinde birtakım görüşmelerin gerçekleştiği açıklanırken kamuoyu önünde birinci kere iki ülkeden üst seviye isimler Rusya’nın arabuluculuğuyla bir ortaya geldi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri Hakan Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile iki ülkenin istihbarat liderleriyle Moskova’da bir ortaya geldi. Bu görüşmede Suriye krizi, mülteci sorunu ve Suriye topraklarında bulunan terör örgütleriyle ortak gayret gayretleri ele alındı.

Böylelikle yıllardır hasımlığın devam ettiği bir ülke ile daha olağanlaşma adımları atılmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir