Büyükçekmece’de “baraj” tehlikesi | Akgün: Olası depremde ilçe merkezini denize süpürür

Kahramanmaraş merkezli iki büyük sarsıntının akabinde gündeme gelen büyük İstanbul sarsıntısı nedeniyle birçok senaryodan bahsedilirken, barajların sarsıntıya dayanıklılığı bir defa daha konuşuldu.

Uzmanlar, 1988 yılında faaliyete geçen Büyükçekmece Gölü ile Marmara Denizi ortasında bulunan Büyükçekmece Barajı’nın risk altında olduğu ikazını yapıyor.

Gövde sistemi ile suların tutulduğu dolgu alanın yine elden geçirilmesi gerektiğini tabir eden Büyükçekmece Belediye Lideri Dr. Hasan Akgün, 2 yıl evvel kelam konusu alanla ilgili raporlar hazırlandığını ve ilgili yerlere verildiğini çalışmaların ise ihale sürecinde olduğunu öğrendiklerini belirtti.

“GÖVDEDE YARILMA OLURSA İLÇE MERKEZİ SU ALTINDA KALIR”

Büyükçekmece Gölü’nün ve barajının kıymetinden bahseden Lider Akgün, barajın gövdesinin dolgu olduğunu belirterek, “Biz 11 Şubat 2021’de bu barajın gövdesi ile ilgili jeo teknik raporu DSİ, İBB ve ilgili yerlere gönderdik takibini de yapıyoruz. Büyük bir zelzelede bu gövdede bir yarılma olursa Büyükçekmece merkezin tamamı su altında kalır” ihtarında bulundu.

“DENİZE SÜPÜRÜR” UYARISI

Büyük bir sarsıntı sırasında baraj doluluğunun 6,30 kotunda olması halinde Büyükçekmece merkezinin “denize süpürüleceği” öngörüsünü paylaşan Akgün, “Büyük bir zelzelede bu gövde yarılır ise Büyükçekmece merkezi risk altında. Aşağı üst 20-25 bin nüfuslu bir mahallenin tamamını tesirler. Deniz düzeyindeyiz baraj ise deniz düzeyinden 6 buçuk metre yükseklikte. O kadar basınç ile bir yarılma olursa çok büyük tehlike arz eder. Bununla ilgili raporları sunduk önlemlerin alınmasını bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir