CHP’li Yavuzyılmaz: Çelikler Holding’in özelleştirme borçları dolar kurundan TL’ye çevrildi, güncel kurla kamu zararı 2 milyar 783 milyon TL

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Orhaneli ve Tunçbilek termik santrallerinin sahibi Çelikler Holding’in özelleştirme borçlarının dolar kurundan Türk Lirası’na çevrilerek 6 eşit taksite bölündüğünü söyledi. Yavuzyılmaz, “Ana mukaveleye nazaran bu borç dolar olarak ödense devletin kasasına girecek fiyat 378 milyon dolar. Lakin borç TL’ye çevrilip 6 taksite bölündüğünde devletin kasasına giren toplam fiyat 1 milyar 342 milyon TL. Yani o yıllar prestijiyle dolar karşılığı 228 milyon dolar. Fark 149 milyon dolar. Şimdiki kurla kamu ziyanı 2 milyar 783 milyon TL” dedi.

Deniz Yavuzyılmaz, Orhaneli ve Tunçbilek termik santrallerinin devlete olan özelleştirme borçlarıyla ilgili açıklama yaptı. Yavuzyılmaz, “AK Parti’nin özelleştirilen elektrik dağıtım şirketleri ve termik santrallerin borçlarını dolardan TL’ye çevirerek yandaş şirketlere büyük bir kıyak yaptığını tespit ettik” dedi. 


Yavuzyılmaz, şunları söyledi: 

“Özelleştirilen Orhaneli ve Tunçbilek termik santrallerinin sahibi Çelikler Holding. Bu şirketle yapılan ek mukaveleye nazaran şirketin özelleştirme borçları dolardan TL’ye çevriliyor ve 6 eşit taksite bölünüyor. Taksitlendirmeye temel ana para borcu 312 milyon 600 bin dolar. Ana mukaveleye nazaran bu borç dolar olarak ödense devletin kasasına girecek fiyat 378 milyon dolar. Fakat borç TL’ye çevrilip 6 taksite bölündüğünde devletin kasasına giren toplam meblağ 1 milyar 342 milyon TL. Yani o yıllar prestijiyle dolar karşılığı 228 milyon dolar. Fark 149 milyon dolar. Aktüel kurla kamu ziyanı 2 milyar 783 milyon TL.   


Vatandaş elektrik faturalarını ödeyemiyor. Faturalara artırım üstüne zam geliyor, AK Parti ise yandaş şirketleri kollamaya devam ediyor. AK Parti üslubu yapılan yap, işlet, devret modeli projelerde dolar ve Euro bazlı garanti ödemeleri yandaş şirketlere tıkır tıkır yapılırken tıpkı şirketlerin devlete olan dolar borçları TL’ye çevriliyor. Bu nedenle de vatandaşımız yoksullaşmaya devam ediyor.”  (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir