Çin’den ABD’ye karşı Rusya ile bağları güçlendirme mesajı

Dışişleri Bakanı Vang, Pekin’de Çin Memleketler arası Alakalar Enstitüsünün düzenlediği sempozyumda yaptığı çevrim içi konuşmada, “Bir ülke (ABD), uydurma bir ‘demokrasiye karşı otoriterlik’ anlatısıyla soğuk savaş mantığını canlandırma arayışında. Çin ve Rusya, öbür ülkelerle dayanışma içinde hegemonyaya karşı çıkıyor ve yeni soğuk savaşı reddediyor.” sözlerini kullandı.

Çin’in Rusya ile bağlantılarının “kaya üzere sağlam” olduğunu, dış müdahalelerden ve memleketler arası ortamdaki değişimlerden etkilenmeyeceğini vurgulayan Vang, Pekin’in Moskova ile “karşılıklı inancı derinleştireceğini” ve “Çin-Rusya kapsamlı stratejik iştirak uyumunu güçlendireceğini” belirtti.

Vang, Çin’in Ukrayna krizinde dengeli biçimde objektif ve tarafsız hal aldığını, hiçbir tarafa oburu lehine eğilim göstermediğini, ateşe körükle gitmediğini ve bencil yarar arayışında olmadığını lisana getirerek, ABD’nin tavrını örtülü biçimde eleştirdi.

Çin, Ukrayna krizinin başlangıcından bu yana Rusya aleyhine “işgal”, “saldırı” sözcüklerini ve “kınama” manasına gelecek sözleri kullanmaktan kaçınmış, BM Genel Konseyinin kınama kararında çekimser oy kullanmıştı.

Batı’nın savaş nedeniyle Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulaması sonrasında Moskova ile Pekin ortasındaki ticaret hacminin arttığı gözlenmişti.

“ABD’NİN ÇİN’İ ÇERÇEVELEME SİYASETİ, HEGEMONYA ARAYIŞI”

Vang, konuşmasında Washington’ın Çin’i çevrelemeye ve baskılamaya yönelik siyaset izlediğini de savundu.

Başkan Joe Biden’ın Çin’in bölgede ve dünyada artan tesirine karşı global ve bölgesel ittifakları güçlendirmeye yönelik stratejisini, “hegemonya arayışı” ve “güç politikası” olarak niteleyen Vang, “ABD ısrarla Çin’i öncelikli rakibi olarak tanımlayıp kuşatmaya, baskılamaya ve kışkırtmaya çalışarak Çin-ABD münasebetlerinde önemli zorluklar yarattı.” değerlendirmesinde bulundu.

Vang, ABD’nin önceki Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ağustos başındaki Tayvan ziyaretini, “hegemonik gücün gözdağı eylemi” olarak niteleyerek, Çin’in ziyaretin akabinde Ada etrafında düzenlediği askeri tatbikatlarla “ABD’deki Çin karşılarına güçlü karşılık verdiğini” söz etti.

Washington’a bloklar ortası cepheleşme ve sıfır toplamlı oyun anlayışını terk etme davetinde bulunan Vang, “Rekabete odaklanmak faydadan çok ziyan getirir, işbirliği ise seçimden çok zorunluluktur.” diye konuştu.

Pelosi’nin ziyareti, adayı topraklarının kesimi olarak gören Çin’in yansısını çekmişti. Çin ordusu, ziyaretin akabinde Tayvan etrafında askeri tatbikatlar başlatmış, 7 gün süren tatbikatlar Ada’nın etrafında fiili abluka oluşturmuştu. Gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir