Derya Yanık Kimdir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık 6284 ile İlgili Ne Dedi, Neden Gündemde?

Siyaset dünyasının en hareketli günlerinin yaşandığı bu periyotta birçok isim ön plana çıkıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklamalarla gündemin dikkat çeken ismi oldu. Yanık’ın 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a dair sözleri dikkat çekti. Derya Yanık’ın ismini toplumsal medyada görenler arama motorlarına yöneldi. Peki Derya Yanık kimdir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık 6284 ile ilgili ne dedi, neden gündemde?

Haberin tüm ayrıntıları içeriğimizde…

Son günlerde siyaset gündeminde yaşayanan hareketlikle birlikte birçok ismin açıklamaları da dikkat çekti. Bunlardan biri de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık oldu.

Sosyal medyanın trendleri ortasına giren Derya Yanık hakkında araştırmalar sürat kazandı.

Derya Yanık Kimdir?

30 Mayıs 1972 yılında dünyaya gelen Derya Yanık, Osmaniye sınırları içinde bulunan Kadirli ilçesinde doğdu. İlkokul eğitimini Kadirli’de tamamlayan Yanık, Adana Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1996 yılında da İstanbul Barosu’na bağlı olarak avukatlık stajını bitirdi.

1997 yılından bu yana serbest avukatlık yaptığı bilinen Derya Yanık, birçok farklı radyo programlarında hukuk programları organize etti.  Çeşitli mecmualarda hukuk üzerine yazılar kaleme alan Yanık, 2002 yılınan Ağustos ayında oluşturulan Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Vilayet İdare Konseyinde yer aldı.

2006’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarihinde birinci kere bir bayan meclis üyesi olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yerine vekâlet etti.

Derya Yanık Kariyeri

Yanık, 2003 yılında düzenlenen Ak Parti 1. Olağan Kongresi’nde İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Yeni o yıl içerisinde ‘Genç Siyasi Önderler Programı’ kapsamında İsrail’de siyasi ve toplumsal incelemelerde bulundu. Ayrıyeten, İstanbul Vilayet Başkanlığı Siyasi ve Türel İşler Ünitesi Hukuk Komitesi’nin kurucu başkanlığına getirildi. Siyasi mesleğinde de ilerlemeye başlayan Yanık, 2004 Türkiye mahallî seçimlerinde İstanbul Beyoğlu Belediyesi Başkanlığına aday adayı oldu.

İnsan hakları, aile hukuku, çocuk ve kadın hakları alanlarıyla ilgili birçok sivil toplum çalışmasında yer aldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) düzenlediği Siyaset Akademisi eğitim serileri kapsamında bir müddet ‘Siyaset felsefesi ve siyasi metinler’ dersleri verdi. Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği’nde (MÜSİAD) danışmanlık ve eğitim sektör kurulu lider yardımcılığı vazifesinde bulundu.

Derya Yanık Hangi Vazifeleri Yaptı

  • 2004-2014 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği

  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Kurulu Başkanlığı ve Ak Parti Küme Sözcülüğü

  • Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) yönetim kurulu üyesi

  • 24 Mart 2021 – 7. Adalet ve Kalkınma Partisi Olağan Kongresi’nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliği

  • 21 Nisan 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 66. Türkiye Hükûmeti’nde Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı olarak atandı.

  • Aynı tarihte Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Şurası’nda yemin ederek görevi Zehra Zümrüt Selçuk’dan devraldı.

Cumhur İttifakı’na katılmak için AKP’ye koşullar sunan Yeniden Refah Partisi yöneticilerinin 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’na yönelik açıklamaları güdeme bomba üzere düştü.

İddialara nazaran, Yine Refah Partisi 6284 Kanununun ( Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun) kaldırılmasını istedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık 6284 ile İlgili Ne Dedi, Neden Gündemde?

Derya Yanık toplumsal medya hesabından hususa ait açıklamlarda bulundu:

“6284 sayılı Kanun, bayana yönelik şiddetle çaba için yaptığımız en kıymetli yasal düzenlemelerden biridir. Kanunun kabulünden bu yana, uygulamayı da geliştirmek için titizlikle düzenlemelerimizi sürdürüyoruz. 6284 sayılı kanunun ruhuyla ve mevcudiyetiyle varlığı son derece kıymetlidir. Varlığının tartışmaya açılması dahi bizce kabul edilemez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir