En sık görülen yeme bozukluğu; duygusal yeme

İSTANBUL (İGFA) – Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, 26 Şubat-3 Mart 2024 tarihleri ortasındaki Yeme Bozukluğu Farkındalık Haftasına dikkat çekerek, yeme bozuklukları ve psikoloji konusunu kıymetlendirdi.

Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, sağlıklı olabilmenin ön şartlarından birinin kâfi ve istikrarlı beslenmek olduğunu tabir ederek, “Bu denetimi kimi metabolik, ruhsal ya da sosyolojik faktörler nedeni ile kaybettiğimizde çeşitli beslenme sıkıntıları yaşanıyor. Bunlar ortasında en sık karşımıza çıkan çeşidi ise duygusal yemedir.” dedi.

Duygusal yemenin, olumsuz hislere karşılık olarak gelişen ve çok yeme eğilimini gösteren bir davranış bozukluğu olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Ruh halinde gelişen aksilikleri denetim etme dürtüsü ile ortaya çıkan bu yeme davranışında olağandan çok daha fazla yemek yeme, gerekenden daha yağlı, tuzlu ve şekerli yeme davranışları gözleniyor.” diye konuştu.

Duygusal yemeyi bilhassa olumsuz emosyonlar tetiklediğini söz eden Taşkın, “Bunun sonucunda ise duygusal yemenin bilhassa olumsuz emosyonlar denilen ağır gerilim, anksiyete, depresyon, kızgınlık, öfke ve hüzün üzere his yoğunlukları yaşandığında daha çok tetiklendiği ortaya çıkarmıştır.” dedi.

Duygusal yemenin düşük benlik hürmeti ve yetersizlik hisleriyle bağlı olduğunun da saptandığını lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, şunları kaydetti:

“Kişilerin hayatlarında yaşadıkları aksilikler yemek alışkanlıklarını önemli manada etkiliyor. Ayrılıklar, aldatılmalar, kayıplar, işsizlik üzere yaşanan aksilikler şahısta önemli manadan bir boşluk hissi yaratıyor. Yalnızlık hissiyle baş edilememesiyle yeme bozuklukları başlayabiliyor ve sonrasında şahıslar aidiyet hissini yitirebiliyor. Bu noktada boşluğu yemek yiyerek doldurmaya çalışıyorlar. Halbuki üzgün, öfkeli, yalnız, bitkin ya da sıkılmış olduğunuzda sorunun tahlilini bulacağınız adres buzdolabı değil. Bilmemiz gereken en değerli nokta, duygusal açlığın yiyecekler ile doldurulamayacağıdır. İnsan yemek yediği anda kendini düzgün hissedebilir lakin yemek bittiğinde hisler bitmez üstelik makus hislerin üstüne bir de fazladan alınan kilolar eklenebilir. Bilinçsizce yemek yeme yerine şuurlu yemeyi öğrenebilirsiniz”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir