İz bırakan ustaların zamansız fotoğrafları

Gazetelerde, televizyonlarda, toplumsal medyada usta sanatkarların fotoğraflarına sıkça rastlarız. Ancak genel olarak kimi fotoğraflar başkalarından daha fazla ön plana çıkar, daha çok kullanılır, hatta o kadar çok paylaşılır ki kimin çektiği bile belirtilmez artık (ne yazık ki). İşte sanatkarların en çok gördüğümüz fotoğraflarının birçoğunun altında Mehmet Turgut imzası var.

Turgut, bu yıl fotoğrafçılık seyahatinin 25. yılını kutluyor. Dededen babaya, babadan oğula geçen üç nesillik bir hikaye bu. Turgut’un 25. yıl kutlaması olarak artık zamansızlaşan portre fotoğrafları “Ustalar” standında bir ortaya geldi. Stant, BigChefs sponsorluğunda Emaar AVM’de açıldı ve 12 Kasım’a kadar görülebilecek. AVM’nin eksi 3. katındaki stant, en başta AVM’de açılmasından ötürü bir çekince yaratsa da olumlu bir tarafı var: “Ustalar” standındaki fotoğrafların satışlarından elde edilecek gelir, Türk Eğitim Vakfı bünyesinde açılan “Yarının Ustaları” burs fonuna aktarılacak.

“Ustalar” standı, benliklerini “tecrübe” ile doldurmuş, sabırla yoğrulmuş, yürüdükleri yola sadakatle bağlanmış, ömürde (ve yaşamlarda) iz bırakmış ustaların portrelerine konut sahipliği yapıyor.

GENÇ SANATKARLARA DESTEK

Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Banu Taşkın sergi açılışında görüşlerini, “TEV-‘Yarının Ustaları’ burs fonu sayesinde hoş sanatlar ve gastronomi kısımlarında eğitim alan gençlerimizin ‘ustalık’ yolunda ilerlemelerine dayanak olmayı amaçlıyoruz. İnce işçiliğin, sabrın, özgünlüğün, farklılıkların, yeniliğin ve yenilenmenin harika birer kıymet olduğunu bize hatırlatan, projede ismi geçen tüm büyük ustaların önünde hürmetle eğiliyorum” kelamlarıyla lisana getirdi.

İŞTE O İSİMLER

Sergide fotoğrafı yer alan ustalar: Adnan Çoker, Ahmet Turgut, Orta Güler, Arif Keskiner, Aydın Boysan, Cahit Berkay, Cem Yılmaz, Demet Akbağ, Erdal Beşikçioğlu, Ergin İnan, Erkan Can, Erkin Koray, Erol Büyükburç, Fazıl Say, Ferhan Şensoy, Haldun Dormen, Haluk Bilginer, İlber Ortaylı, Leman Sam, Mehmet Ali Birand, Mehmet Güreli, Menderes Samancılar, MFÖ, Muazzez İlmiye Çığ, Murathan Mungan, Mustafa Alabora, Mücap Ofluoğlu, Nebahat Çehre, Nejat Yavaşoğulları, Rasim Öztekin, Rutkay Aziz, Seyfi Dursunoğlu, Şemsi İnkaya, Şener Şen, Tuncel Kurtiz, Yaşar Kemal, Uzman Dikinciler, Yıldız Kenter, Zeynep Oral.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir