MASFED Genel Başkanı Erkoç: Sıfır araç arzındaki sorun çözülmedikçe ikinci el fiyatları artmaya devam edecek

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, sıfır araç arzındaki sorunun çözülmediği taktirde ikinci el satışlarda fiyatların artmaya devam edeceğine işaret etti. 

2021 yılının eylül devrinden itibaren 9 aylık dönem boyunca büyüyen pazarın son 6 aylık mühlet göz önünde bulundurulduğunda daralmaya başladığının altını çizen Erkoç, 2022’nin tümünde sıfır araba pazarının 600 bin adet, ikinci el pazarının ise 6.2 milyon adet düzeylerinde gerçekleşeceğini öngördüklerini vurguladı.

Dunya.com’da yer alan habere nazaran, sıfır araçlardaki matrah düzenlemesi ve ÖTV indiriminin piyasaya fazla yansımadığını savunan Erkoç, “Sıfır araç arzında yaşanan dertler ve arzın talebi karşılayamaması ikinci el fiyatlarının da yükselmesine sebep olmuştu. Arz talep dengesizliğinin yanı sıra döviz kurunun dalgalı seyri ve maliyet artışları da fiyatların yükselmesinin en kıymetli sebepleri arasında” tabirlerini kullandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bilgilerine bakıldığında ise Ocak-Ekim devrinde, ikinci el piyasada araba satışlarının bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 10.1 arttığı ve 5 milyon 51 bin 591 adet düzeyine yükseldiği görülüyor. 

Otomotiv Sanayi Derneği’nin (OSD) Ocak-Kasım periyodu bilgilerinde, sıfır araç satışlarının geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 5.2 oranında düştüğü ve 771 bin 816 adet düzeyine gerilediği görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir