YSK Başkanı Yener’den seçim güvenliği eleştirilerine yanıt

YSK Başkanı Ahmet Yener, 14 ve 28 Mayıs’ta yapılan seçimleri çok fazla bir sorunla müsabakadan başarılı bir halde yürüttüklerini bildirdi.

Yener, “Kamuoyunda sarsıntı bölgesinde seçimin nasıl gerçekleşeceğine yönelik kuşkular vardı. Konseyimiz, zelzele bölgesindeki vilayet ve ilçe seçim heyetlerimiz özverili bir çalışmayla gerekli önlemleri alıp seçimin sağlıklı ve sistemli bir halde gerçekleşmesini sağlamıştır. Bilhassa ikinci tıp, Türk demokrasi hayatında birinci sefer gerçekleşen bir süreç olmuştur.” dedi.

”İKİNCİ TIPTA İŞTİRAKİN ARTTIĞI TEK VİLAYET, TUNCELİ”

Birinci çeşit ve ikinci cinsteki iştirak oranının dünyada gerçekleşen seçimlerdeki oranlar göz önüne alındığında yüksek bir iştirak oranı olduğunu kaydeden Yener şöyle devam etti:

“Bu, Türk halkının demokrasiye ne kadar inandığını göstermektedir. İki çeşit ortasında yüzde 3’lük yaklaşık iştirak düşüklüğü vardır. Bunun sebebinin ne olduğunu bizlerin net bir halde ortaya koyması mümkün değildir. İkinci çeşitte seçime iştirakin arttığı tek vilayet Tunceli oldu. Tunceli vilayetimizde birinci cinste yüzde 87,36 iştirak varken yüzde 87,47 ikinci tıpta iştirak gerçekleşmiş olup, az bir ölçü da olsa ikinci çeşitte daha fazla iştirak olmuştur. Gümüşhane’de ise birinci tıpta 82,97, ikinci tıpta yüzde 81,02 iştirak gerçekleşmiş olup düşüşün en az olduğu vilayet de burasıdır. Birinci ve ikinci çeşitte ise en fazla iştirakin olduğumu ilimiz Düzce’dir.”

”SEÇİM SİSTEMİ OTURMUŞ BİR BİÇİMDE İŞLİYOR”

Yener, seçim sürecinde kamuoyunun mümkün olduğu kadar bilgilendirildiğini söz ederek şu tabirleri kullandı:

“Seçim güvenliği konusundaki kamuoyundaki yanlış algıların sebebinin bizlerin YSK olarak tespit etmesi ve değerlendirmede bulunması mümkün değildir. Lakin Türkiye’de seçim sistemi yıllardır oturmuş bir biçimde ve sistemli bir halde işlemektedir. Seçimlerin başlangıcından sonuna kadar tüm datalar, seçmen listelerinin askıya çıkmasından, askıdan indirilmesine kadar siyasi partilerimizle paylaşılmaktadır. Bu seçim sürecinde de 24 siyasi partimizle seçim listelerinin askıya çıkmasından askından indirilmesine kadar paylaşılmıştır. Siyasi partilerimizden bu süreçte seçmen listelerine yönelik rastgele bir itiraz gelmemiştir. Bu, seçim güvenliği açısından kıymetli bir data ve etaptır. Tıpkı biçimde oy verme gününde yasal mevzuat uyarınca sandıklarda siyasi partilerimizin temsilcileri bulunmakta. Vatandaşlarımız oy sayım süreçlerini yasal mevzuat uyarınca istedikleri takdirde oy verdikleri sandıklardaki oy sayımlarını izleme ve gözleme imkanına sahiplerdir.”

”OYLARIN AKTARILMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Sandıklardaki sonuçların siyasi parti temsilcilerince ıslak imza ile imza altına alındığını hatırlatan Yener, sisteme girilen veriler ile siyasi parti temsilcilerindeki tutanaktaki bilgiler ortasında bir çelişki varsa temsilcilerin bunları vilayet, ilçe seçim şuralarına ve YSK’ya taşıma hakları olduğunu hatırlattı. Yener, “Bu nedenle seçimde oyların yanlış sayılması ya da ‘A’ partisinden ‘B’ partisine aktarılması hususu bu saydığım prosedür gereği mümkün değildir.” dedi.

Yener, YSK’ya gelen birinci bilgilerin ise büsbütün kırsal yahut kent ayrımı olmaksızın seçmen sayısına ve sayım yapılan okulun İlçe Seçim Kurulu’na yakınlığı uzaklığı ile ilgili olduğunu aktardı.

”YEREL SEÇİM TAKVİMİ 1 OCAK’TA BAŞLIYOR”

Yener, 31 Mart 2024 tarihinde yapılması beklenen lokal seçim öncesinde YSK’da hazırlık sürecinin başladığını da aktararak, “Yerel seçimler için takvim 1 Ocak’ta başlıyor. Bizler 28 Mayıs 2023’te Cumhurbaşkanlığı ikinci çeşidi bittikten sonra lokal seçim için hazırlıklarımıza başladık. Öncelikle lokal seçimlerle ilgili yasal değişikliklerin neler olduğu masaya yatırılıp, buna ait kurumda yapmamız gereken düzenlemelerin neler olduğu ortaya çıkartılıp, buna nazaran genelgelerimizdeki ilgili düzenlemeleri yapmaya başlayacağız.” diye konuştu.

”ELEKTRONİK OYLAMA ÇALIŞMASINI PARLAMENTOYA SUNACAĞIZ”

Yener, elektronik seçim sisteminin şu an yasal olarak yurt dışı için mümkün olduğunu; fakat bugüne kadar hiç kullanılmadığını belirtti. Yener, “Benim şahsi fikrim; Türkiye nihayetinde elektronik oylama sistemine geçecektir. Bu önümüzdeki seçimde mi olur yoksa iki ya da üç seçim sonrası mı olur; lakin bu nihayetinde bir gün gerçekleşecektir. Biz şura olarak lokal seçimlerden sonra bir çalışma yapıp bunu parlamentoya, siyasi partilerimize sunmayı düşünüyoruz, takdir parlamentonun. Şayet bu halde bir irade ortaya çıkarsa, Yüksek Seçim Kurulu da buna nazaran hazırlığını yapıp, elektronik ortam için gerekli önlemleri alıp, bu uygulamayı da başarılı bir halde gerçekleştirecektir.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir